Lorraine-Dietrich
Spadkobierczyni alzackiej dynastii przemysłowej De Dietrich, której motoryzacyjne początki sięgają lat 90. XIX wieku — pierwsze szlify zdobywał tam młody inżynier nazwiskiem Ettore Bugatti — samochodowa gałąź przyjęła w 1905 roku nazwę Lorraine-Dietrich, z krzyżem lotaryńskim w godle. Marka z Lunéville wyrosła w latach 20. na jeden z klejnotów wielkiej francuskiej motoryzacji, a swoje miejsce w historii zapisała właśnie w 24-godzinnym wyścigu Le Mans. Jej bronią był B3-6, wytrzymały samochód z 3,5-litrową rzędową szóstką, stworzony do jazdy na dystans. W 1925 roku, podczas trzeciej edycji wyścigu, Gérard de Courcelles i André Rossignol zwyciężyli w klasyfikacji generalnej, dając Lorraine-Dietrich pierwszy triumf w Le Mans. Rok później, w 1926, marka powtórzyła sukces: tym razem wygrali Robert Bloch i André Rossignol, w rekordowym jak na epokę tempie. Lorraine-Dietrich została tym samym pierwszym konstruktorem w historii, który wygrał Le Mans dwa lata z rzędu, a André Rossignol pierwszym kierowcą z dwoma zwycięstwami — to dwa fundamentalne kamienie milowe w księdze rekordów wyścigu. Te triumfy wyznaczyły sportowy szczyt marki, która wycofała się z pierwszoplanowej rywalizacji niedługo potem, w momencie gdy na torze Sarthe do głosu dochodził Bentley. Przedsiębiorstwo stopniowo przestawiało się na silniki lotnicze — dziedzinę, w której nazwa Lorraine będzie się liczyć przez lata — by w połowie lat 30. ostatecznie porzucić produkcję samochodów. Jeśli szeroka publiczność powoli zapomniała tę nazwę, historycy Le Mans dobrze wiedzą, ile wyścig zawdzięcza Lorraine-Dietrich: zwycięstwa z lat 1925 i 1926 ugruntowały rodzący się status wielkiego klasyka, a dublet rok po roku otworzył księgę rekordów, którą największe światowe marki próbują zapisywać do dziś, sto lat później.
- Kraj : FRA
- Założono : 1905
- Zwycięstwa w Le Mans : 2
- Pierwsze zwycięstwo : 1925
- Ostatnie zwycięstwo : 1926
Najczęściej zadawane pytania
- Ile razy Lorraine-Dietrich wygrał wyścig 24h Le Mans?
- Lorraine-Dietrich ma na koncie 2 zwycięstw w wyścigu 24h Le Mans.
- Kiedy Lorraine-Dietrich odniósł pierwsze zwycięstwo w Le Mans?
- Pierwsze zwycięstwo Lorraine-Dietrich w wyścigu 24h Le Mans sięga roku 1925.
- Jakie jest ostatnie zwycięstwo Lorraine-Dietrich w Le Mans?
- Ostatnie zwycięstwo Lorraine-Dietrich w wyścigu 24h Le Mans miało miejsce w 1926.
- Czy Lorraine-Dietrich startuje w FIA WEC 2026?
- Nie, Lorraine-Dietrich nie jest zgłoszony do FIA WEC 2026.
- Z jakiego kraju pochodzi Lorraine-Dietrich?
- Lorraine-Dietrich to producent pochodzący z kraju FRA.
- W którym roku powstał Lorraine-Dietrich?
- Lorraine-Dietrich powstał w 1905 roku.